Přehled bambusů: Phyllostachys aurea Holochrysa

Rychlý výběr

Tvoří vzpřímená, zelená stébla, která časem žloutnou. Pokud jsou vystavena slunci, barví se do různých odstínů červené. Od světlých tónů po karmínově červenou. Některá stébla mají ve spodní části zkrácená internodia a ornamentálně tvarovaná kolénka. Nejhezčí zbarvení dostávají stébla hlavně koncem léta a na podzim.

Tento druh není díky své malé zimovzdornosti vhodný do našich podmínek. Podle mých zkušeností v teplé lokalitě, za normální zimy každoročně umrzají listy, za silnější zimy umrzá celá rostlina až k zemi. Vhodný do přenosných nádob či zimních zahrad.

Pěstoval jsem ho několik let ve volné půdě, kvůli častému namrzání pak již pouze v kontejneru a byl zimován v nevytápěném skleníku. Toto zacházení snášel dobře a přijde mi pro něj vhodnější, než ho nechávat celoročně venku. Pro pěstitele je to samozřejmě pracnější, ale za to se odmění krásně červenými stébly.

Pro venkovní užití by se dal nahradit výborně odolným druhem Phyllostachys aureosulcata-aureocaulis, který má sice trochu odlišný habitus, ale má podobně zbarvená stébla.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aurea Holochrysa foto 1
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 2
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 3
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 4
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 5
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 6
Phyllostachys aurea Holochrysa foto 7