Přehled bambusů: Phyllostachys violascens

Rychlý výběr

Velmi dekorativní bambus, bohužel nepříliš zimovzdorný. Stébla jsou zpočátku olivově zelená, s jemnými, světle zelenými proužky, které brzy žloutnou, později se vybarvují do hněda a karmínově červené. Některá stébla zůstávají zelená. Není příliš vybíhavý. Raší brzy na jaře a nové stvoly jsou pokryté bílým práškem, který se dotekem dá setřít.

Obtížněji se množí. Sazenice je lepší dělat z větších trsů a měly by mít alespoň tři stvoly. Mě osobně se toto potvrdilo, neboť má jednostvolová sazenice uhynula, a vím i o dalších menších dvou, které se u nás neujaly.

V každém případě jde o nepříliš perspektivní druh, který se dá u nás (co se týká barevnosti stébel) nahradit druhem Phyllostachys iridescens, který pokud budete pěstovat hodně barevný klon, vypadá velmi podobně a je mnohem zimovzdornější a rychle narůstá.

V průběhu času došlo k jeho přeřazování v botanických popisech. Někdy je považován za samostatný druh, někdy je popisován jako Phyllostachys bambusoides Violascens, v poslední době se začíná považovat za formu Phyllostachys praecox Violascens.

Údaje z Číny: Stébla jsou dlouhá 8–10 metrů, průměr stébel 4–6 cm. Listy dlouhé 6–18 cm, široké 0,8–2,2 cm. Výhonky raší na přelomu března a dubna a jsou jedlé. Pěstuje se hlavně pro produkci výhonků, které raší brzy z jara.

Rozšíření: Anhui ,Fujian, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Yunnan, Zhejiang.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 5.00cm

Fotografie: