Přehled bambusů: Pleioblastus pumilus

Rychlý výběr

Nízký druh se světle zelenými listy. Vhodný do polostínu. Po zimě je možné ho seříznout až k zemi. Často se používá v Japonsku při tvorbě klasických zahrad.

V létě 2005 mi vykvetl. Žádná semena jsem nezískal a rostlina uhynula. Z jiného zdroje jsem získal další rostlinu, která vykvetla v roce 2006. Kvetla pouze částečně. Některá stébla, která vykvetla uhynula. Větší část rostliny pokračovala v růstu dál. Kvůli nedostatku místa jsem tento bambus vyřadil ze své kolekce, neboť jiné půdopokryvné druhy mi přijdou dekorativnější. Např. Pleioblastus pygmaeus

Ze semen se podařilo vypěstovat rostliny nové generace, které jsou podobné mateční rostlině a jsou v Evropě dostupné. Některé rostliny staré generace zregenerovaly a rostly dál. Opětovně ale kvetou. V roce 2009 v Německu, v 2010 ve Francii, 2011 v Itálii. V případě, že přežijí je možné, že budou opět opakovaně vykvétat. Pro pěstování v okrasných zahradách je tedy vhodnější pořizovat rostliny nové generace.

Synonym: Sasa pumila. U nás někdy prodáván v zahradnictvích pod nesprávným názvem Sasamorpha nana. Ohrnberger ho řadí jako Pleioblastus argenteostriatus f. pumilus, já ho nechávám pod jeho nejužívanějším názvem Pleioblastus pumilus. Do Evropy ho v 19. století importoval francouz Latour-Marliac.

Údaje z Japonska: Stébla dlouhá 0,3–0,5 (1,0) metru, průměr stébel 0.1 – 0.25 (0.4) cm.

Rozšíření: Japonsko – centrální a jižní Honšú, Šikoku a Kjúšú.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Pleioblastus
země původu Japonsko
zimovzdornost 2 – výborně zimovzdorný
výška do 0.80m
průměr stébla do cm

Fotografie:

Pleioblastus pumilus foto 1
Pleioblastus pumilus foto 2
Pleioblastus pumilus foto 3
Pleioblastus pumilus foto 4
Pleioblastus pumilus foto 5
Pleioblastus pumilus foto 6
Pleioblastus pumilus foto 7
Pleioblastus pumilus foto 8
Pleioblastus pumilus foto 9
Pleioblastus pumilus foto 10