Přehled bambusů: Fargesia utilis

Rychlý výběr

Tato Fargesie tvoří velké, rozložité trsy. Nové výhony raší poměrně pozdě, v červnu. Zelená stébla jsou dlouhá, v horní části hustě olistěná, listy jsou poměrně drobné. Tíhou listů se stébla sklání k zemi a celkový vzhled rostliny je široce rozložitý. Je to zřejmě Fargesie s nejtlustším stéblem. Ve vhodných podmínkách stébla dosahují průměru 3 centimetrů a výšky až 5 metrů. Díky své rozložitosti vyžaduje poměrně velký prostor k růstu.

Měl jsem možnost pozorovat dvě rostliny. Jedna menší sazenice zhruba dva roky přežívala a následně uhynula. Druhá velká sazenice pěstovaná také v Praze nevydržela silnější zimu. Při –19°C již došlo k totální destrukci nadzemní části rostliny. Myslím, že tato Fargesie potřebuje teplejší lokalitu a není k pěstování u nás vhodná.

Původní areál rozšíření je v Číně, Yunnan, Dongchuan v nadmořské výšce mezi 2700 – 3600 metrů. Byla získána v roce 1979. Max Riedelsheimer ji rozmnožil a dal do oběhu pod názvem Tung Chuan 3. Všechny rostliny v oběhu jsou z této jedné původní rostliny.

Fotografie velkého trsu pochází z Holandska a i zde dochází k umrzání její nadzemní části.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 4 metry, průměr stébel 1,5–2,5 cm. Listy dlouhé 4–10 cm, široké 0,5–1 cm. Výhonky raší v srpnu a jsou jedlé. Stvoly slouží k výrobě nábytku a podlah.

Rozšíření: Yunnan – Dongchuan v nadmořských výškách 2700 – 3650 m.n.m..

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Fargesia utilis foto 1
Fargesia utilis foto 2
Fargesia utilis foto 3
Fargesia utilis foto 4
Fargesia utilis foto 5