Přehled bambusů: Phyllostachys Shanghai 3

Rychlý výběr

Tento bambus si mezi bambusáři vysloužil velkou popularitu. V některých zahradách dokázal rychle dorůst do obrovských rozměrů. Je jedním z nejmohutnějších Phyllostachysů. Má vzpřímená, tmavě zelená stébla, která mají v dolní části krátká internodia. Výhonky jsou načervenalé a pokryté skvrnami.

Po vysazení sazenice v Praze byl tento bambus nejrychleji narůstajícím druhem, který jsem kdy měl. Již třetím rokem dosáhl 4 metrů a poměrně tlustého stébla. Od té doby začal však stagnovat a produkovat stébel sice hodně, ale žádná ne tlustší a větší než to vyrostlé 3 rokem. Podobně hovoří i zprávy z jiných lokalit v Česku, nejprve mohutně narůstá a pak stagnuje. V mnoha zahradách v zimě vymrzá. V mé lokalitě v Praze zimoval poměrně slušně, většinou přicházel jen o část listů. Zejména na slunečné straně a na vrcholku stébel. V teplé lokalitě v zahradě Rosteto v Troji produkuje obrovská, tlustá stébla, takže na některých místech by mohl dorůst do velkých rozměrů. Pro dobrý růst zřejmě potřebuje hodně teplé, chráněné stanoviště a dobrou, hodně živinami zásobenou půdu.

Sám jsem ho pěstoval mnoho let, až jsem o něj v zimě 2011/2012 přišel. Nedokázal tuto krutou zimu přežít a totálně mi vymrzl. Momentálně ho tedy nepěstuji, ale časem se chystám si ho opět pořídit. Jde o krásný, zejména zpočátku rychle narůstající druh, který je v porovnání s ostaními velkými druhy slušně odolný. Dá se doporučit pouze do teplé lokality, kde má šanci projevit svůj potenciál.

Tento bambus se z Číny do Evropy dostal pod chybným označením Phyllostachys propinqua. Doposud není druhově určen. Je podobný druhu Phyllostachys iridescens, ale bez žlutých proužků.

Importoval ho v roce 1995 z Shanghajské botanické zahrady J.V.D. Palen společně s H. Prins.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 7.00m
průměr stébla do 5.00cm

Fotografie:

Phyllostachys Shanghai 3 foto 1
Phyllostachys Shanghai 3 foto 2
Phyllostachys Shanghai 3 foto 3
Phyllostachys Shanghai 3 foto 4
Phyllostachys Shanghai 3 foto 5
Phyllostachys Shanghai 3 foto 6
Phyllostachys Shanghai 3 foto 7
Phyllostachys Shanghai 3 foto 8
Phyllostachys Shanghai 3 foto 9
Phyllostachys Shanghai 3 foto 10
Phyllostachys Shanghai 3 foto 11
Phyllostachys Shanghai 3 foto 12
Phyllostachys Shanghai 3 foto 13