Přehled bambusů: Pleioblastus gauntlettii

Rychlý výběr

Jde o jeden z půdopokryvných druhů, který se dá dobře využít na pokrytí volných ploch. Jeho využití je podobné jako u \Pleioblastus pygmaeus\, ale je zhruba dvakrát vyšší (cca. 3/4 metru) a dá se tedy využít tam, kde je zamýšlen vyšší hustý porost. Dal by se také využít pro odstupňovaný porost, kdy do popředí před něj můžete vysadit právě nízký \Pleioblastus pygmaeus\.

Vytváří hustý porost ze zelených listů, podle údajů ze zahraničí je i málo invazivní a dá se využít i bez zábrany. Toto je ale teprve nutno ověřit v našich podmínkách. Na jaře je vhodné seříznout ho k zemi, aby se odstranily poškozené listy a porost vypadal lépe.

Tento druh opakovaně vykvétá, ale naštěstí bez následného úhynu. Podle informací pěstitele, od kterého jsem získal sazenici, v jeho zahradě vykvétá již mnohá léta aniž by mu to ubralo na vitalitě a rostlina roste bez problémů dál. Není to tak neobvyklé, některé druhy z rodu \Pleioblastus \ vykvétají opakovaně a mateční rostliny přežívají dál. Dává nám to tak šanci opakovaně pozorovat bambus v květu, aniž by jsme se museli obávat, že o něj přijdeme.

Pojmenování tohoto druhu je poměrně zmatečné. Před 100 lety byl do Velké Británie importován pod jménem Pleioblastus gauntlettii pravděpodobně jiný druh a časem toto pojmenování přešlo na současný, pod tímto jménem distribuovaný bambus. Někdy může být uváděn jako Pleioblastus humilis var. pumilus, nově jako Pleioblastus argenteostriatus f. pumilus.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Pleioblastus
země původu Japonsko
zimovzdornost 2 – výborně zimovzdorný
výška do 0.80m
průměr stébla do 0.30cm

Fotografie: