Přehled bambusů: Fargesia sp. Taibashan

Rychlý výběr

Tento bambus byl teprve nedávno importován do Evropy. Zatím se jeví jako velmi vitální, dobře zimovzdorný druh. Roste v otevřeném trsu, stébla jsou tenká, obalená velkým množstvím malých listů. Stébla se pod vahou mnoha úzkých, jemných lístků ohýbají a trs roste převisle. Před zimou shazuje část listí, což mu zřejmě pomáhá zvládat mrazy.

Tento nový velmi zajímavý bambus pochází z hor Taibashan. Do Evropy ho introdukoval Max Riedelsheimer. Není doposud druhově určen. Provizorně ho určil francouzský botanik Demoly jako Fargesia qinlingensis. Pokud se opravdu jedná o tento druh, znamenalo by to, že jde o sazenice nové generace, neboť Fargesia qinlingensis kvetla v Číně kolem roku 2000.

V horách Taibashan byly sebrány dvě rostliny, které jsou v oběhu pod názvy Taibashan 1 a Taibashan 2. Rozdíly jsou malé. Rostou podobně, obě jsou vitální a zatím v našem klimatu prosperují dobře. Klon značený jako Taibashan 2 má o něco barevnější stébla. Jsou pokrytá namodralým práškem, takže jeho stébla jsou namodralá, tatímco u Taibashan 1 jsou zelená.


Fargesia sp. Taibashan 1Fargesia sp. Taibashan 2


Link Fargeisa qinlingensis: http://www.springerlink.com/…fulltext.pdf

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 3.00m
průměr stébla do 1.00cm

Fotografie: