Přehled bambusů: Borinda macclureana

Rychlý výběr

Jde o jednu z nejzimovzdor­nějších Borind. Tvoří hustý trs se vzpřímenými stébly. Stébla jsou zelená, namodralá a jsou pokrytá jemným bílým práškem. Listy má poměrně malé, na koncích větví jsou však nápadně velké. Synonymum Fargesia macclureana.

Stejně jako další Borindy má problém s novými výhony. Ty raší dost pozdě, nestačí se plně rozvinout a dozrát, čili v zimě umrzají. Stébelné pochvy zůstávají dlouho na rostlině a neopadávají, čehož mohou využít mšice, zejména vlnatka krvavá, která zde může zahnízdit a začít škodit. Vytváří chomáčky podobné vatě, které jsou vidět v paždí ještě nerozvitých větví.

Pěstovaný několik let v poměrně teplé lokalitě v Praze dorostl do výšky několika metrů. Za teplejších zim bývá poškození hlavně na listech a nových výhoncích, starší na jaře obráží. Za tužší zimy již kolem –19°C došlo k umrznutí celé nadzemní části rostliny. Ta pak regeneruje z podzemní části. Bohužel tedy tento trsnatý gigant nebude k pěstování u nás příliš vhodný. Jde spíše o raritu vhodnou pro pěstování v co nejteplejších lokalitách.

Moje zde popisovaná rostlina pochází z importu K. Rusfortha a má označení KR 5177. V prodeji jsou také další sazenice importované pod kódem KR 5074.

Protože se jedná o nově, do západních oblastí importovaný druh, nejsou dospělé rostliny nikde k vidění, takže jeho výsledná výška se dá pouze odhadovat. V Evropě jsou zatím největší exempláře ve Velké Británii. D. Crompton uvádí, že může dorůst výšky přes 8 metrů a stébla dosáhnout průměru 3–5 cm.

Tento druh je typovou rostlinou nově popsaného rodu Borinda.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1–7 metrů, průměr stébel 0,5–3,5 cm. Listy dlouhé 4–17 cm, široké 0,4–1,8 cm. Rhizomy dlouhé 3–5 cm. Výhonky raší v červenci.

Rozšíření: Roste v jihovýchodním Tibetu jako podrost pod Pinus densata a ve smíšených lesích rodů Picea a Quercus v nadmořských výškách 2100 – 3800 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Borinda
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 5.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Borinda macclureana foto 1
Borinda macclureana foto 2
Borinda macclureana foto 3
Borinda macclureana foto 4
Borinda macclureana foto 5
Borinda macclureana foto 6
Borinda macclureana foto 7
Borinda macclureana foto 8
Borinda macclureana foto 9