Přehled bambusů: Borinda frigidorum

Rychlý výběr

Jedná se o velmi zajímavý bambus. Trsnatý druh připomínající Fargesie. Někdy je také uváděn pod synonymem Fargesia frigida. Z tohoto rodu byl také teprve nedávno přeřazen do nového rodu Borinda. Neobvyklý je tím, že je opadavý, což je u bambusů výjimečný jev. Pochází z vysokých nadmořských výšek a opadem listů si pomáhá přežít zimy. Pouze ve velmi teplých lokalitách (Velká Británie) zůstává stálezelený. S jeho opadavostí je nutno při výběru místa v zahradě počítat. Na jaře se olistí jemnými zelenými lístky a jeho vzhled je velmi elegantní.

Po několika zimách pěstovaný v teplé lokalitě v Praze moc nepotvrdil své slibně vypadající jméno, které znamená „pocházející z chladných oblastí“. V našich podmínkách bude každoročně opadavý, přičemž za teplých zim u něj starší stébla mají šanci přežít, mladší výhony omrzají. S těmi je, jako u dalších Borind problém, neboť raší poměrně pozdě a nestačí se dostatečně vyvinout a dozrát. V tužších zimách, s teplotami pod –18°C, umrzají i starší stébla. Šanci na přežití mají pouze stébla pod vrstvou sněhu či jinak chráněná.

Tento druh je pro běžné pěstování málo odolný, může ale být zajímavou raritou ve sbírkách sběratelů. Pro okrasné účely, kde je velmi dekorativní díky husté záplavě jemných lístků, ho lze v zahradách nahradit některým klonem Fargesia sp. Jiuzhaigou, které jsou výborně zimovzdorné a mají podobný vzhled a jemné olistění.

Importován K. Rushforthem v roce 1996 z Dali – Yunnanu z 3600 m n. m. Importní označení KR 4059.

V oběhu také Borinda frigidorum KEW Clone, která dorůstá o něco menších rozměrů.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1,5–3 metry, průměr stébel 1–1,7 cm. Listy dlouhé 2,3–5,2 cm, široké 0,4–0,7 cm. Výhonky raší v srpnu. Ze stvolů se vyrábějí násady košťat a splétané věci.

Rozšíření: Yunnan – Yangbi Xian, Dali, Cang Shan, Zhi Beng Shan známý je pouze z těchto lokalit kde roste ve výškách 3100 – 3700 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Borinda
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 2.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Borinda frigidorum foto 1
Borinda frigidorum foto 2
Borinda frigidorum foto 3
Borinda frigidorum foto 4
Borinda frigidorum foto 5
Borinda frigidorum foto 6
Borinda frigidorum foto 7
Borinda frigidorum foto 8
Borinda frigidorum foto 9
Borinda frigidorum foto 10
Borinda frigidorum foto 11